Suzuki Jimny Rally
Autor:
Kamil "KAMEL" Jabłoński

Dla znudzonych przerabianiem i ciągłym poszukiwaniem nowych i niecodziennych rozwiązań, niezbędnych do stworzenia czegoś wspaniałego i niezawodnego, istnieje propozycja francuskich specjalistów szybkiej jazdy terenowej. Oferują proste i stosunkowo tanie auto do ścigania się w terenie.

Przy niewielkim, w porównaniu z Mitsubishi Pajero, nakładzie finansowym, ze standardowego modelu Suzuki Jimny można stworzyć małego potwora, spełniającego w dodatku wymogi nakładane na samochody kategorii T1 przez FIA.

Jak już wspomniałem bazą do zabudowy jest standardowy, pochodzący z salonu model Suzuki Jimny. Na jego podstawie dokonywana jest dalsza zabudowa. Ingerencja w konstrukcje samochodu jest znikoma. Bez zmian pozostają; mosty, skrzynia biegów, reduktor, silnik. Ale może od początku.

Zawieszenie. Do wyboru są dwie opcje jeśli chodzi o amortyzatory. Tańsza, KYB z regulacją siły tłumienia i droższa amortyzatory Ohlins. Zmieniane są również sprężyny na wyższe i mocniejsze o progresywnym działaniu. Dodawane są osłony przedniego i tylnego mostu oraz skrzyni rozdzielczo-redukcyjnej.

Napęd. Pozostaje bez zmian. Moc 81 KM (85 KM ostatni model lub 60 w przypadku diesla) przy tej masie w zupełności wystarcza. Zmianie ulega układ wydechowy, który ma za zadanie poprawę wyjścia spalin. Standardowe sprzęgło zastąpione jest przez rajdowe metalowe. W skrzyni rozdzielczej instalowany jest wzmocniony uchwyt

Wnętrze. Tutaj najbardziej daje się we znaki nakład pracy jaki musi zostać włożony. Przede wszystkim bezpieczeństwo. Dlatego też montowana jest klatka bezpieczeństwa, dwa fotele kubełkowe z sześciopunktowymi pasami szelkowymi oraz system gaśniczy z podziałem na kabinę oraz komorę silnika. W kabinie znajdują się również wyłączniki prądu W miejsce tylnej ławeczki wstawiane są koła zapasowe oraz zbiornik paliwa o pojemności 160l.

Dodatkowo zamontowane mogą być takie elementy jak; TripMaster, podpórka pod nogi kierowcy, pilota, sportowa kierownica, zwężka w układzie dolotowym (32 mm) i inne wg. zaleceń zamawiającego.

Jak przekazywali kierowcy testowi samochód zadziwia. Dzięki małym gabarytom jest zwinny w ciasnych zakrętach, a mała masa zapewnia mu odpowiednie przyśpieszenia. Po ponad rocznych testach nie pojawiły się żadne problemy z mostami czy wahaczami. Samochód zachowuje wspaniała bezawaryjność, przez co staje się ciekawym narzędziem do szlifowania swoich umiejętności.


Ostatnia modyfikacja: 19.08.2005
Kamil "KAMEL" Jabłoński