Jak założyć silnik 1.6 8V od Vitary do Samurai'a,
czyli o problemach jakie napotkałem...

Jesli jest to 1.6 8V, to z silnika 1.3 potrzebujesz kolo zamachowe i sprzeglo, kolektory i miske olejowa. Najważniejsze jest porzadnie zrobic flansze pomiedzy silnik, a skrzynie, poniewaz dolne sruby sa w innym rozstawie (gorne pasuja, ale zdaje sie nalezy rozwiercic na wieksza srednice otwory skrzyni. Nie polecalbym pomijac tej flanszy mimo, ze takie rozwiazania widywalem (podgryzione i przewiercone zamiast miniecia srob we flanszy). Kolejna istotna sprawa, to prawa lapa silnika (po stronie pasazera), ktora musisz nieco zmodyfikowac, bo nie pasuje ani ta od 1.3, anie tez od 1.6. Ja uzylem lapy od silnika 1.3 (o ile pamietam to lape 1.6 nalezaloby przeciac i zrobic z niej "chudsza"), a do ramy dokrecilem dystans z wygietego plaskownika. Co do kolektora wydechowego, to uzywalem na poczatku kolektora od 1.3, a obecnie mam znacznie inny - DoughThorley i wydech 2". Zdaje sie, ze kolektor od 1.6 trafialby w drazek od kierownicy, wiec chyba jestes skazany na kolektor od 1.3. Jesli chodzi o dolot, to kwestia zalezy od tego, czy chcesz uzyc wtrysku z kolektorem 1.6, czy tez zastosujesz kolektor 1.3 z gaznikiem? Dosc porzadnie powinienes tez podejsc do smoka w misce. Ja uzywam miski od 1.3 i przerobionego smoka - koncowka od strony bloku silnika jest wiekszej srednicy i mozesz to osiagnac odcinajac ja od smoka 1.6, a nastepnie nacisnac ja na smok 1.3 i zaspawac na mosiadz. Przy okazji flanszy warto zadecydowac pod jaki rozrusznik bedziesz ja robil - ja mam pod rozrusznik Vitary, ale w wiekszosci przypadkow sa to otwory pod rozrusznik 1.3.
Silniki 1.6 nie mają juz otworu na popychacz mechanicznej pompy paliwa napędzanej z krzywki wałka rozrządu, wiec konieczne jest jej zastąpienie pompką elektryczną. Jesli zastosujesz zasilanie gaźnikowe, to użyj także odpowiedniej pompki do gaźników, a nie do wtrysku (te mają znacznie większe ciśnienie). Ewentualnie należy wykonać zwężkę na przewodzie doprowadzającym paliwo do gaźnika, aby nie powodować jego zalewania, albo tez użyć przewodu odpływowego (mniejszej średnicy) jako zasilającego gaźnik.

Flansza zamocowana na skrzyni biegów, modyfikacja mocowania przy ramie po stronie pasażera:

Flansza Calmini

Silnik 1.6 16V Baleno (przygotowywany do założenia w moim samochodzie):

Widok pierszych mocowań silnika 1.6 w moim samochodzie (dwa pierwsze zdjęcia) oraz początek prac nad nowymi mocowaniami silnika i skrzyni biegów, z wykorzystanim innych poduszek (obnizenie mechanizmow o kilka centymetrów względem ramy):


Jak nie należy tego robić (w przygotowaniu) alert-warn.gif (339 bytes)


Ostatnia modyfikacja: 11.05.2005
napisz do mnie...